top of page
Search
  • Writer's pictureAneta Vítek

Partner u porodu

Ještě nedávno bylo partnerům zakázáno být u porodu, dnes se naopak bere jako samozřejmost, že partner u porodu bude přítomen, i kdyby se na to necítil. Pro ženu je důležité, aby měla v této jedinečné chvíli u sebe někoho, kdo ji podpoří, nemusí to však nutně znamenat, že by měla partnera k jeho přítomnosti nutit. Pokud on to tak necítí, může si žena jako podporu k sobě vzít někoho jiného z rodiny, blízkou kamarádku, dulu, soukromou porodní asistentku. Na přítomnosti partnera byste se měli shodnout společně. Také je spousta žen, která svého partnera u porodu z různých důvodů nechce. Mluvte o tom spolu, co kdo cítíte a nebojte se své rozhodnutí změnit ve chvíli, kdy tato situace nastane a vy zjistíte, že to cítíte jinak - i na to máte právo. Tato skutečnost nemění nic na tom, jak se vzájemně milujete.


Můj partner u porodu mého druhého dítěte na vybranou moc neměl. Přestože jsem v první době porodní preferovala samotu a soukromí, když jsem začala své děťátko rodit sama doma v obývacím pokoji, byla jsem nakonec moc vděčná, že na samotný konec přišel ON. Moje kotva, podpora. Ještě doteď nechápu, jak všechno zvládl v takové lehkosti, ale mám tušení, že právě Předporodní příprava s Hypnoporodem mu v tom hodně pomohla. Měl na drátě porodní asistentku, která byla v dopravní zácpě, nedal na sobě znát ani trošku své obavy a miminko chytil do svých rukou. Nezalekl se ani 3x omotané pupeční šňůry kolem krku, protože byl informovaný. No a výsledek? Děvčátko se hned po porodu na nás všechny smálo a my s ní. A směje se s námi už 4 roky a já jí děkuji za tento transformační a nádherný zážitek, stejně jako svému muži, který se o nás od A do Z postaral a byl mi oporou, než má porodní asistentka, která mě měla doprovázet k porodu dorazila. Dokážu si představit, že mít vedle sebe neinformovaného muže, zážitek by mohl být úplně jiný.


Proč tedy by měl být informovaný i partner? Protože někdy můžete mít plán jakýkoliv a miminko vás může překvapit tím jaký má plán ono samotné. Jsem ráda, že jsme společně na předporodním kurzu byli, protože jsme dokázali převzít odpovědnost za to, že jsme nakonec rodili neplánovaně neasistovaně doma a díky mnoha informacím jsme věděli jak se zachovat.


Tenhle moment je hlavně o vás, o vaši nově rodící se rodině, nenechte si vzít svou sílu tím, že ji předáte někomu jinému. A buďte si sobě partnery a podporou, ať už se rozhodnete rodit kdekoliv a s kýmkoliv. Na kurzech Jemného zrození vás i vaše partnery naučíme jakými technikami si pomoci nalézt klid i v takových situacích jaká byla ta naše a nic vás nepřekvapí :)


S láskou, Anet

3 views0 comments

Comments


bottom of page